Tolerance,extremismus

30. července 2010 v 17:59 | karaipuku |  Úvahy,tlachání
Původně jsem se chtěl článku o církvi vyhnout,ale pár článků na téma homosexualita mě trochu nastartovalo.Je vidět,že chování církve se sice trochu mění,ale jejich názory mnohdy až extrémní na mnohé věci kolem nás se asi hned tak nemění.Je třeba říci,že mluvím o římsko-katolické církvi.

upalování čarodejnic ve středověku
Rozhodně nechci házet všechny věřící lidi do jednoho pytle,to opravdu ne,ale bohužel navenek na mě římsko-katolická církv stále působí trochu extremisticky.Vím,že spousty věřících lidí to vidí jinak a nejraději b mě zřejmě upálili,nakonec to jim v historii šlo velmi dobře.Nikdo nejsme dokonalí a ty kdo jsi bez viny,hoď kamenem.Myslím,že těch kamenů moc nepřiletí.
Mě se hlásání slova božího zdá především jako docela slušně výdělečný podnik.Nakonec,když se podíváme zpátky do historie a teď nebudu rozlišovat mezi různými vírami a podobně,vidíme že různí kněží,šamani a podobní,vždy využívali neznalost či hloupost lidí k vlastnímu obohacení.Jsou z historie známy příklady kolem zatmění slunce,povodní,dlouhých dešťů,období sucha.Vždy bylo třeba lidi něčím postrašit a pak byli povolní k výkladům a argumentům svých rádoby ochránců.Myslím že církev velmi dobře věděla,proč pod sebe soustředit vzdělání.Vliv různých církví rostl i s jejich majetkem.Trnem v jejich očích byli i vzdělanci,myslitelé,kteří takové věci dokázali vysvětlit.Bohužel hodně z nich skončilo jako kacíři,čarodějové a podobně.Důležité bylo vždy umlčet ostatní názory a dogmaticky prosazovat ten vlastní,který sloužil k udržení stáda oveček.Temná doba středověku s hony na čarodejnice,boj astronomů s církví a tvaru Země,jejím postavení ve vesmíru.Myslím,že každý si vzpomene na pár příkladů.
Dnes se sice témata změnili,ale dle mého názoru princip je stejný.Jsi jiný,jsi špatný.Opět nás různé druhy církví přesvědčují o své absolutní pravdě a při prosazování této pravdy nehledí na prostředky,kterými toho dosáhnou.
Myslím,že je na čase pomalu končit,než ve svém rozhořčení napíši něco co mě bude potom mrzet.Jen bych rád věděl,kdy konečně začnete milovat bližního svého a začnete být tolerantní.
Budu moc rád že Vaše komentáře,připomínky,názory.
Krásný den a celý víkend přeje Karaipuku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Winnie Winnie | Web | 30. července 2010 v 18:56 | Reagovat

Římsko-katolická církev mi taky nepadla zrovna do oka. Od narození jsem vychovávána v křesťanské rodině a jsem opravdu vděčná, což mi připomíná, jak dobře se máme a nutno podotknout - věřící nebyli vždy ti, co si žili blaze. Proto jsem vděčná za tuto dobu, i když bych některé věci vážně změnila :D, ale být pronásledován kvůli své víře? To mi přijde přehnané. To ale odbíhám od tématu.
Samozřejmě Tvůj názor je zajímavý, ale nevím přesně, cos' tím chtěl říci. Ano, některé církve možná špatné jsou, ale ti lidi třeba tak moc ne :)

2 Maruška Maruška | Web | 5. srpna 2010 v 0:57 | Reagovat

nj, s vírou to je kříž :-) Problém ale nikdy není víra, nebo náboženství, nýbrž církev, jak jsi správně podotkl.
Já jsem v církvích byla -ve dvou během pěti let, a poté co si mě zavolal vikář aby mi promluvil do duše (řekl mi, že se Pánu Ježíši nelíbí, že chodím s nevěřícím chlapcem) jsem odešla.
S církvemi to máš těžké - moc opíjí a není lepší moci, než moci nad tělem i duší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama