Držím palce pane Bajza

18. srpna 2010 v 21:28 | karaipuku |  Úvahy,tlachání
Tak jsem dnes byl nucen po delší době vyrazit do města,jak do města moc nepřijdu,byl jsem docela překvapen malými změnami nebo velkými.

vietshop
Tak nové kašny na náměstí jsem už zaregistroval a svůj názor na ně jsem už včetně fotografií prezentoval.Spíš mi dnes zaujala jiná věc.Nejde o žádnou novinku,jde už o trochu vousatější záležitost,ale mě to dnes nějak nedalo a tenhle článek se právě snažím zplodit.Ti z Vás kdo si pamatují náladu konce roku 89 a počátek roku 90,si určitě vzpomenou na to jak se prodejen smíšeného zboží,potravin,komunálů a domácích potřeb,téměř přes noc stali Potraviny u Hubáčků,Večerka u Klárky,Železářství Petr Novák a podobné.V tu chvíli jsem si vzpomněl na staré fotky z první republiky,filmy pro pamětníky a hlavně nezapomenutelnou knihu a později i TV seriál Bylo nás pět a obchůdek pana Bajzy.No prostě nádhera.Vietnamci začali provozovat svoje stanová městečka s ledvinkou kolem pasu místo pokladny.S rostoucím kapitalismem dorazila globalizace i k nám.Většinu českých měst zaplavila nákupní centra,velké supermarkety a podobné ohyzdy a drží se dodnes.Prostě škatule většinou na konci města,množství "cool" obchodů pro ty zblblé a mnohdy i místo celodenních výletů.Tohle mě pobavilo,myslel jsem si,že si dotyčná osoba dělá legraci,ale bylo to bráno vážně.Je to smutné,nějak si takový výlet nedokáži představit.Ráno se rodinka sbalí a vyrazí.\samozřejmě nesmí zapomenout po cestě prostudovat leták z kaslíku ze čtvrtka o výhodném nákupu televizoru,smetáku a ponožek téměř zadarmo,jestli ovšem dotyčné zboží ve svém milovaném nákupním centru najdou,je jiná otázka.Nákup potravin pro celou rodinu na celou další pětiletku,poté proběhnout hadrové a botové in obchody,krátký oběd ve fastfoodu nejmenované firmy.Stláskat pár téměř nepoživatelných pochutin a zpět do víru nakupování,mámo rychle aby nám ty slevy nevykoupili jiní.A příjemný den zakončit v multikině a huráá domů.A v pondělí v práci s Máňou rozebrat,jak jsme výhodně nakoupili.Hrůza,to musí být pozemské stvárnění pekla.Ale komu není rady,............Malí obchodníčci převálcováni konkurencí globálních marketů,opouštějí své obchůdky.Jejich místa čile zaujímají švitořící překupníčci z Vietnamu.Většina obchodů u nás ve městě už má své vietnamské majitele provozující večerky,obchody s asijským zbožím a ti movitější už vlastní supermarkety.Tady to zatím končí.Já jen doufám,že se navrátí doba malých milých obchůdků.Těch pár co zůstává jsou nádherným diamantem na poli globálního trhu.Zaplať za ně.Pomoci tomu můžeme i sami,nakupujme v těchto obchůdcích a podpořme jejich majitele v jejich boji s větrnými mlýny.Tak tedy alespoň za mě držím palce pane Bajza.
Jaké jsou Vaše zkušenosti či názory?Budu za ně velmi rád.
Krásný večer Karaipuku
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ina Ina | Web | 18. srpna 2010 v 22:09 | Reagovat

Jsem stejného názoru. Když jsem se přistěhovala z Teplic (kde už na malý soukromý obchůdek téměř nenarazíš) do maličkého Milevska, bylo to první, co mě příjemně překvapilo - spousta malých obchůdků. Ovocenka (paní Kláry), Prima pana H., obuv, železářství, elektro, všechno soukr, nebesky příjemná atmosféra při nakupování. Jsem ráda za všechny ty Bajzy, že se jich klientela tady drží jako klíště. Přestože jsou v Milevsku markety, kam samozřejmě lidé taky chodí. Nojo, ale nejlepší je chyšeckej chleba a ten tam nemají, skvělou sekanou umí jen horní řezník, tu tam taky nenakoupíš a v ovocence má nejsladší banány. Je to asi problém velkoměst, to že zadupaly ty malé obchůdky. Je to problém lidí, kteří ve vlkoměstě žijí, protože se tam lidi neznaj (kdo by se staral o nějakou Kláru), nejsou zvyklí si v pekárně popovídat o včerejší bouřce... Lidé tam mají k sobě daleko a ten všeobecný spěch je strhává. Tady na jihu je takových Bajzů celá řada a moc jim přeju, aby tu dobu ustáli, aby to nezabalili.

2 Belli Kristen Cullen Belli Kristen Cullen | Web | 18. srpna 2010 v 23:18 | Reagovat

Ahoj o Pfsku vím,že se dá stáhnout ve Free verzi,ale to jen ti starší verze-setkala jsem se stím,že dobře nefungují třeba na Windows7 takže pak pomůže jen tohle.. :)

3 pavel pavel | Web | 19. srpna 2010 v 0:43 | Reagovat

taky jsem podobný vyfotografoval včera, vlastně předevčírem, v Čáslavi :D
nedávno jsem četl, že budoucí česká inteligence budou Vietnamci, jejich děti mají průměr, na rozdíl od českých dětí, 1,6... :-)

4 karaipuku karaipuku | E-mail | Web | 19. srpna 2010 v 0:54 | Reagovat

[3]: asi se budu muset pořídit ledvinku,sehnat skládací stánek a začnu trénovat lậu thương mại

5 nejkamosky1950 nejkamosky1950 | Web | 21. srpna 2010 v 15:52 | Reagovat

hezký blog koukni na náš jestli chceš :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama